חגי תשרי ושביעות רצון עובדים

שירי סלע, מנכ"ל

המשפט השכיח ביותר ששמעתי השבוע ממנהלים " באוקטובר יש בקושי 10 ימי עבודה, החודש הזה מחוק…"

כמדי שנה, תקופת החגים מאופיינת בחופשות מרובות, טקסים סמליים, ומיקוד בקשר עם הלקוחות.

בדרך כלל, לא מניעים פרויקטים גדולים או תהליכים מורכבים בחודש זה והניהול ממוקד בעולמות התפעוליים.

היות והחגים בישראל מאופיינים במשפחתיות רבה,מנהלים יצירתיים ימנפו את האווירה הקיימת ממילא באוויר …

לשרותכם רעיונות וטיפים ליישום מיידי:

הרמת כוסית= הזדמנות ניהולית

כמה רעיונות איך להפוך את המפגש השגרתי של "טבילת תפוח בדבש" ליצירת גאוות יחידה, העצמה אישית וביטחון.

• רשימת הדברים הטובים – לרוב, מנהלים נוהגים לסכם את השנה "בגדול", הנושאים המרכזיים שעברה היחידה/ הארגון במהלך השנה. בכדי להפתיע ולחדש, כדאי למנות רשימה של כל הדברים הטובים הקטנים שקרו לנו (הצלחנו להחזיר לשורותינו אתX הלקוחות, סימה עברה בהצלחה את מבחן ההסמכה,השקנו פורטל פנימי ובו המון ידע, לאיתן נולדו תאומים,קלטנו בשמחה את מיכל ויוסי שהשתלבו בהצלחה רבה בחברה שלנו, רפי נבחר ע"י גלובס לאיש השיווק של מאי,וכו'..)

המסר לעובדים – אופטימיות ובחירה בחשיבה חיובית, התייחסות לפרטים הקטנים, חשיבות האישי לצד המקצועי, יצירתיות.

• ברכה אישית – בדרך כלל נהוג לחלק שי לחג (תלושים,מיני מתיקה, מתנה), אם תוסיפו בכתב ידכם ברכה קצרה, שתים-שלוש שורות, לכל עובד המתייחסת אליו בצורה אישית (למשל: לאיתן היקר, תודה על שנה של השקעה רבה גם בתקופה של הולדת התאומים, מאחל לך שנה של המשך התפתחות וצמיחה בכל המישורים) תצליחו "לגעת" בכל אחד וליצור תחושה של הערכה ויחס אישי.

המסר לעובדים – כל אחד חשוב וייחודי, אני כמנהל רואה וזוכר את הפרטים החשובים לך,השקעה.

• אופק ומטרות – בקשו מכל יחידה/סקטור/צוות להכין לקראת המפגש ציור/תמונה המתארים את הצלחת הארגון בשנה הבאה. הציגו את התמונות במפגש (אפשר אפילו להכריז על תחרות בין היחידות) ובהמשך לכך, חדדו והדגישו את תמונת המציאות המיטבית, החזון, כפי שאתם מובילים אליו. אפשר בהמשך לתלות את כל התמונות בחדר הצוות או לפרסמן כמצגת בפורטל הפנימי.

המסר לעובדים – כולנו יוצרים יחד את תמונת ההצלחה, ביטחון בכיוון והמשך הדרך.

 

 

 

 

 

חשבון נפש = הפקת לקחים

עשרת ימי תשובה החלים בין ראש השנה ליום הכיפורים, מזכירים גם לחילונים שבינינו את הצורך בהתבוננות עצמית, אחריות אישית לטעויות והאומץ לבקש סליחה….

מקור הכח הניהולי של הזדהות (מודל פרנץ' ורייבן) מציין את עוצמתו של המנהל כמבסס מערכת יחסים על דוגמא אישית, יכולת להודות בטעות, אמינות ועקביות.

תוכלו לנצל תקופה זו גם לחשבון נפש ניהולי וארגוני:

• לשקף לעובדים טעויות שעשיתם במהלך השנה ומה למדתם מהן

• ליזום שיחה אישית עם כפיף/קולגה שמערכת היחסים בניכם אינה מיטבית.

• לבחור מספר עובדים ולבקש מהם משוב עליכם כמנהלים.

• ישיבת הנהלה – לבקש מכל מנהל להציג את 3 הלקחים המרכזיים שלמדה היחידה שלו ביחס לתכנית העבודה בשנה שעברה, ולקראת בנית תכנית העבודה של 2011.

• לבקש מכל מנהל לקוחות/איש מכירות לבקר במהלך החודש הקרוב, לקוח אחד שעזב/ התלונן השנה בכדי להקשיב לו וללמוד מדבריו (ואולי אפילו באמצעות מפגש יוזם כזה, לחדש ולחזק את הקשר עימו…)

 

אירוח ב"סוכת המנהל"

מחקרים רבים העוסקים בהנעה ושביעות רצון עובדים מזהים כי הגורמים המשפיעים ביותר על המוטיבציה הם מערכת היחסים עם הבוס והאווירה בעבודה. (עוד לפני שכר וכלל תגמולים)

במהלך השנה, רוב המפגשים של מנהל עם עובדיו ממוקדי משימה" פ"ע שבועי, ישיבת דוחות, הכנה לפגישות, ניהול פרויקט וכו.

אפשר לנצל תקופה זו לחיזוק מערכת היחסים האישית והצוותית באמצעות כמה רעיונות:

 שעת Happy hour בסוף יום עבודה, אחת לשבוע במהלך החודש, בה מוגש כיבוד ושתיה ויש הזדמנות לשיחה חופשית וחיזוק הקשר בין עובדים שאינם בקשר עבודה יומיומי.

 מפגש גיבוש ביתי – לא תמיד יש צורך בהפקה אתגרית בכדי ליצור חיבור וגיבוש.אירוח באחד הבתים (במיוחד אם זהו ביתו של המנהל) לארוחה משותפת של הצוות, בו כולם תורמים לאירוע, ייזכר הרבה פעמים כחוויה משמעותית ביותר.

 הזמנה פתוחה למפגש אישי עם המנהל – הקצאת מספר שעות ביום מסוים קבוע מראש, בו יוכלו עובדים להרשם לפגישה עם המנהל בכל נושא שירצו.

 הזמנת ילדי העובדים ל"אירוח בעבודה של אבא/אמא" באחד מימי חול המועד,פעילות מתאימה וחיזוק תחושת הגאווה של הילדים במקום העבודה של ההורים (למשל: סיור במפעל, סרטון המציג מוצרים ופעילות מיוחדת, שיחה של המנהל עם ילדי העובדים בו הוא מסביר "מה עושים בחברה שלנו ומדוע היא מיוחדת")

 

 

 

וולט דיסני אמר :

" אתה יכול לחלום ולעצב את המקום היפה ביותר בעולם, אך נדרשים אנשים בכדי להפוך את החלום למציאות"

 

מזמינה אתכם לנצל תקופה נפלאה זו של תחילת שנה, חג והתחדשות לטיפוח הקשר עם העובדים חיזוק גאוות היחידה ובניית תשתית צוותית איתנה לקראת אתגרי השנה הבאה!

 

לרעיונות מיידיים שמתאימים לארגון שלכם בחודש הקרוב, שילחו מייל קצר shiri@wayup.co.il ואשלח תשובה אישית תוך 24 שעות.

 

שנה טובה ומיוחדת

אושר ובריאות לכל יקיריכם!

שירי